Arhiva stiri
  Arhiva editoriale
FOTBAL - Otelul Galati a surclasat pe Dinamo Tirana cu 4-0!
Vineri , 16-07-2004

Otelul Galati a revenit în Cupa UEFA după o pauză de 5 ani, ei jucând ultima dată în sezonul 1998-99 cu danezii de la Vejle Boldklub, echipă care a învins în ambele manse cu 3-0. În acel sezon, echipa antrenată de Vasile Simionas reusise să treacă în grupele preliminare de macedonienii de la Sloga Jugomagnat Skopje, dar nu si de Vejle. De la ultima participare a otelarilor în Cupa UEFA a trecut ceva vreme si se spera ca acum în 2004-05 ei să reusească o nouă performantă ca si-n septembrie 1988, când Otelul a învins cu 1-0 pe marele Juventus, uimind o întreagă Europă. Desi au avut acces la această competitie, ca finalistă a Cupei României, această dublă mansă cu albanezii de la Dinamo Tirana nu a venit prea bine orasului Galati, care în loc să fie mândră că participă în Cupa UEFA, a considerat-o ca pe o cheltuială în plus. Echipa antrenată de Sorin Cârtu a amenintat că nu se vor prezenta la meciul cu Dinamo Tirana, fiindcă conducerea nu le-a achitat datoriile din sezonul trecut. Ca o coincidentă tristă, în acelasi timp, si jucătorii lui Dinamo Tirana au fost în grevă pentru acelasi motiv! Până la urmă, Neculai Boghici (patronul echipei) cât si indienii de la Sidex-ISPAS au adus 500.000 usd, sumă cu care au putut fi achitate restantele către jucători, cât si stabili bugetul pentru sezonul care va începe la sfârsitul lunii, unde vor mai veni bani în plus din drepturile tv cât si de la primăria Galatiului. Meciul cu albanezii s-a disputat la Constanta fiindcă stadionul "Otelul" nu corespunde normelor UEFA, având cel mai prost gazon din Divizia A, iar instalatie de nocturnă nu există.
      Cu toate aceste, băietii lui Sorin Cârtu au arătat că sunt cu mult peste nivelul fotbalului albanez, reusind un adevărat destival de goluri în poarta nefercitului Lika... Prima ocazia a venit în minutul 8 când Ciprian Danciu a centrat foarte bine în careul lui Lika, dar Victoras Iacob nu a ajuns la minge... Dar, după 2 minute, Iacob i-a pasat lui Cristi Negru, acesta a intrat în careu si a lobat superb peste portar, deschizând scorul. Bucuria a fost cu atât mai mare fiindcă a înscris Negru, fostul atacant al Farului, după care fanii constănteni suspină si acum. După un sfert de oră de joc, Otelul putea să se distanteze pe tabela de marcaj, dar uraisul Iacob a trimis cu capul mingea peste poarta dinamovistilor albanezi, după o centrare a lui Stefan Nanu. Veteranul Nanu a arătat că este într-o formă bună si a reusit să înscrie un gol în minutul 22, după o fază spectaculoasă în care Cristi Negru a centrat de pe partea dreapta în careu, iar fostul jucător al lui Vitesse si al Stelei a reluat din voleu cu latul de la 7-8 metri, trimitând mingea în plasa albaneză. În minutul 27 Tănase a fost angajat în careul advers pe partea stângă, portarul Lika a iesit lateral dar a gafat ca un începător, ex.pitesteanul a reusit centrarea iar Victoras Iacob a îndeplinit o simplă formalitate din 2 metri aucând scorul la un incredibil 3-0! În finalul primei reprize Otelul a înscris din nou, prin atacantul Iulian Apostol, care a sutat de la 16 metri, după un atac prelungit la care au mai participat Viorel Tănase si Ciprian Danciu. Multumiti de rezultat, otelarii au abordat total diferit repriza a doua, preferând să conserve rezultatul si să joace pe contraatac. Partea proastă a fost că albanezii au fost ca inexistenti pe teren, ei neavând în cele 90 de minute nici o ocazie clară de gol. În minutul 52 Cristi Negru putea marca cel de-al cincelea gol, dar a trimis cu capul pe lângă poarta lui Lika. În minutul 68 noul intrat Bogdan Aldea a trimis periculos cu capul, dar Lika a reusit să respingă, la fel cum a făcut-o 5 minute mai târziu la sutul lui Cornel Dobre. În final, gazdele nu au mai atacat, dar surprinzător nici albanezii n-au făcut-o asa că arbitrul bosniac Sini?a Zrnić a fluierat sfârsitul meciului, Otelul - Dinamo Tirana, 4-0. Otelul se poate deja considera calificată în turul I al Cupei UEFA, gândurile lor îndreptându-se încă de pe acum la meciul din etapa I a Diviziei a de la Bacău...