Arhiva stiri
  Arhiva editoriale
FOTBAL - Romania - Japonia
Sambata , 11-10-2003

Dupa ce a pierdut calificarea la Euro 2004, nationala Romaniei a jucat azi un meci amical cu Japonia, dar ora impusa de niponi, 13:15 - ora Romaniei (pentru a fi urmarita la Tokyo la o ora de maxima audienta) a facut ca in tribunele stadionului Dinamo sa vina doar in jur de 3.000 de spectatori. Printre ei, la tribuna oficiala, s-au aflat si jucatori din generatia de aur ca Gheorghe Hagi, Gica Popescu, Dan Petrescu, dar si presedintele FRF, Mircea Sandu si a LPF, Dumitru Dragomir.

Asa cum era de asteptat, s-au dus de mult timpurile cand Romania se distra pe gazon cu Japonia, asiaticii de azi fiind mult mai puternici fata de cei de acum 20 de ani, cand jucatorii romani ii invingeau cu 4-1, 4-0 si 3-1 in cele 3 meciuri amicale de pana acum.

Meciul a inceput intr-un ritm lent, prima ocazie avand-o japonezii, care au beneficiat de un corner de pe partea stanga, faza fixa la care (din nou...) Lobont ne-a dat emotii, iesind gresit la centrare. In minutul 14, Ionel Ganea a fost faultat la marginea careului de 16 m, dar Chivu a executat lovitura libera lamentabil. Dupa inca doua minute, Adrian Mutu a primit o pasa pe partea dreapta, a intrat in careu si desi era talonat indeaproape de Keisuke Tsuboi a reusit sa suteze din unghi (din nou...), pacalindu-l pe portarul Yoshikatsu Kawaguchi care se astepta ca starul lui Chelsea sa centreze. Romania - Japonia 1 - 0 !

In minutul 29 dinamovistul Flavius Stoican a vrut sa centreze, mingea a capatat o traiectorie curioasa si numai reflexul senzational al lui Yoshikatsu Kawaguchi a facut ca japonezii sa nu primeasca al doilea gol.

Oaspetii au profitat de relaxarea romanilor, si in minutul 37 Shinji Ono a executat un corner, iar fundasul Yuji Nakazawa a trimis mingea cu capul spre poarta, dar a fost scoasa de pe linia portii de veteranul Dorinel Munteanu. La aceasta faza s-a accidentat Chivu, jucatorul Romei avand nevoie de 3 minute de ingrijiri medicale pe marginea terenului. In minutele de prelungire, Razvan Rat a facut o cursa superba pe partea stanga, a centrat in careu, de unde debutantul Nicolae Dica a reluat din prima din coltul careului de 6m, dar peste poarta... Daca pe 24 septembrie, in meciul din Cupa UEFA, Dinamo Bucuresti - Shakhtar Donetsk, Rat a fost fluierat permanent de fanii dinamovisti, acum el a primit aplauze pentru faza sa spectaculoasa.

La reluare, Ganea a primit o pasa excelenta de la Dorinel Munteanu, a intrat in careu, a avut timp sa preia cum trebuie, dar sutul sau a sters (din nou...) bara din stanga lui Yoshikatsu Kawaguchi. In minutul 58, cel mai bun jucator de pe teren, Hidetoshi Nakata i-a pasat genial in careu lui Atsushi Yanagisawa, iar atacantul Sampdoriei Genova l-a executat pe Lobont... Romania-Japonia 1-1. Obtinand egalarea, niponii au fost multumiti de scor, lasand Romania sa domine. Astfel, Mutu a executat bine o lovitura libera in minutul 61, dar mingea a trecut putin pe langa poarta (din nou...). La un contraatac, japonezii puteau marca prin acelasi Atsushi Yanagisawa, dar Lobont a aparat in extremis. In minutul 70, Daniel Pancu a preluat superb o pasa in careul asiaticilor, a intors doi fundasi si singur cu portarul a sutat mult peste poarta...

Cu 6 minute inainte de final, Nakata ii paseaza lui Yanagisawa, care deviaza o minge in careul mic al romanilor, dar Bogdan Lobont a respins in corner. In minutul 87 Andrei Cristea, mijlocasul lui FCM Bacau, a centrat in careu, apararea japonezilor a luftat nepermis de doua ori, mingea a ajuns la Mutu, dar starul lui Chelsea nu l-a putut invinge pe Kawaguchi, care a retinut.

Romania-Japonia s-a terminat 1-1, intr-un meci nu prea spectaculos, dar care a adus debutul la echipa nationala a Romaniei a 3 noi jucatori, toti din campionatul intern: Nicolae Marius Dică (FC Arges Pitesti, golgheterul la zi al Diviziei A), Andrei Cristea (copilul teribil al FCM Bacaului) si a lui Ianis Alin Zicu (Dinamo Bucuresti). „Generalul” stie ca pentru campania de calificare pentru Campionatul Mondial din Germania 2006 trebuie "sange proaspat" si un meci contra unor vedete ca Nakata, Ono sau Yanagisawa nu poate fi decat benefica pentru tinerii jucatori romani.

Fisa Tehnica :

ROMANIA - JAPONIA, MECI AMICAL

Data :11 Octombrie 2003, ora: 12:15 (CET), Bucuresti, Stadion: „Dinamo”, Spectatori: cca. 3.000

Arbitri: Fernando Carmona Mendez – Luis Nunes López, Egido Rozas (toti din Spainia) Arbitru de rezerva: Alexandru Tudor (România)

R O M A N I A - J A P O N I A 1 – 1 (1-0)

Au marcat:   1-0 Adrian Mutu 16'   1-1 Atsushi Yanagisawa 58'

Romania (antrenor Anghel Iordanescu): Bogdan Ionut Lobont - Flavius Vladimir Stoican, Mihai Adrian Iencsi, Cristian Eugen Chivu (Cap), Razvan Dincă Rat - Nicolae Marius Dica (63 Florin Costin Soava), Mirel Matei Radoi (74 Paul Constantin Codrea), Dorinel Ionel Munteanu (82 Ianis Alin Zicu), Daniel Gabriel Pancu (82 Andrei Cristea) - Ioan Viorel Ganea (63 Florin Daniel Bratu), Adrian Mutu

Japonia (antrenor Arthur Antunes Coimbra Zico): Yoshikatsu Kawaguchi - Keisuke Tsuboi, Nobuhisa Yamada, Yuji Nakazawa, Alessandro Alex Santos - Hidetoshi Nakata (Cap), Junichi Inamoto, Shinji Ono, Shunsuke Nakamura - Naohiro Takahara (77 Yoshito Okubo), Atsushi Yanagisawa

Nu au fost folositi:   Emilian Ioan Dolha, Ilie Iulian Miu / Seigo Narazaki, Naoki Matsuda, Atsuhiro Miura, Nozomi Hiroyama, Toshiya Fujita

Cartonase galbene: Pancu (30), Mutu (50), Codrea (89) – Santos (42), Takahara (63)

Sorin AROTARITEI (sorinaro@suceava.astral.ro)

La 28-30 octombrie au fost pro ...