Arhiva stiri
  Arhiva editoriale
FOTBAL - Divizia A, etapa 9 : Rezultate, marcatori, comentarii, clasament
Luni , 20-10-2003

Duminica s-au disput încă 3 meciuri. Cel mai spectaculos a fost cel de la Brasov unde Dinamo a arătat în continuare o mare poftă de joc, învingând cu 4-3 pe FC Brasov. Forma de exceptie în care este Claudiu Niculescu l-ar recomanda negresit si la echipa natională, gol cu Sahtior, acum a reusit o dublă, dar din nefericire Romania a cam terminat meciurile în acest an... Un moment psihologic s-a consumat în minutul 45 când Baicu a ratat un penalty, Preda arătând că încă nu este terminat. Si Dănciulescu a reusit o dublă, ajungând acum la cota 5 în clasamentul golgheterilor. A fost un meci cu scântei, antrenorul Lăcătus si dinamovistul Bărcăuan fiind eliminati de arbitrul Corpodean.
      Pe stadionul "Gheorghe Hagi" din Constanta, Farul a luat o gură de oxigen, câstigând 3 puncte mari chiar împotriva unei contracandidate la retrogradare, Petrolul. Golul a fost marcat de Vasilică Cristocea în minutul 51. Gigi Multescu a debutat astfel cu stângul la noua sa echipă si va avea mult de muncit până să-i facă pe prahoveni o echipă de top.
      La Galati, în prezenta a 7.000 de spectatori, Otelul a dezamăgit, terminând la egalitate cu Ceahlăul, echipă care a deschis scorul prin Codrut Domsa în minutul 13. Gazdele au dominat mai mult si au reusit egalarea cu 16 minute înainte de final, prin noul idol al gălătenilor, Victoras Iacob.

Etapa 9 (17-19 Octombrie 2003)

Vineri 17 Octombrie 2003

• 17:00 FCM Bacau - Apulum Alba-Iulia : 0 - 1 (Maier 50')
    Bacau, Stadion: "Dumitru Sechelariu" Arbitru de centru: Gheorghe Farcas (Targu-Mures)

• 20:00 Universitatea Craiova - Politehnica AEK Timisoara : 0 - 0
    Craiova, Stadion: "Ion Oblemenco" Arbitru de centru: Anton Helesteanu (Iasi)

Sambata 18 Octombrie 2003

• 14:00 Gloria Bistrita - Rapid Bucuresti : 2 - 2 (Mandrean, Coroian / Ilie, Ilyes)
    Bistrita, Stadion: "Gloria" Arbitru de centru: Marian Salomir (Cluj-Napoca)

• 20:00 FC National Bucuresti - FC Arges Pitesti 1 - 1 (Caramarin 44'-p. / Marincau)
    Bucuresti, Stadion: "Cotroceni" Arbitru de centru: Viorel Anghelinei (Galati)

Duminica 19 Octombrie 2003

• 14:30 FC Brasov - Dinamo Bucuresti 3 - 4 ( Stere 32', Baicu 47',Baicu 78' / Niculescu 14', Niculescu 31', Danciulescu 71' , Danciulescu 73'
    Brasov, Stadion: "Tineretului"; Arbitru de centru: Sorin Corpodean (Alba-Iulia)

• 14.30 Otelul Galati - Ceahlaul Piatra-Neamt 1 - 1 (Iacob 74' / Domsa 12')
    Galati, Stadion: "Otelul" Arbitru de centru: Ionica Serea (Focsani)

• 17:00 FC Farul Constanta - FC Petrolul Ploiesti 2 - 0 (Carstocea 50', Balasa 84')
    Constanta, Stadion: "Gheorghe Hagi"; Arbitru de centru: Cristian Balaj (Baia-Mare)

• 20:00 Steaua Bucuresti - FC Oradea - amanat din cauza terenului impracticabil
    Bucuresti, Stadion: "Steaua" Arbitru de centru: Tiberiu Lajos (Timisoara)